Урок систематизації та узагальнення знань по темі Квадратні рівняння
СОДЕРЖАНИЕ: Конспект уроку з алгебри „Урок систематизації та узагальнення знань по темі „Квадратні рівняння” Тема: Урок систематизації та узагальнення знань по темі „Квадратні рівняння”.Конспект
уроку з алгебри
„Урок систематизації та узагальнення знань по темі „Квадратні рівняння”
Тема: Урок систематизації та узагальнення знань
по темі „Квадратні рівняння”.
Мета : Систематизувати знання учнів по темі „Квадратні рівняння”. Усувати помилки, які допускають усні під час розв’язування вправ і задач, які зводиться до квадратних рівнянь.
Розливальна мета : Розвивати знання учнів про рівняння, формувати навики розв’язку лінійних, квадратних, дробово-раціональних рівнянь.
Виховна мета : Сприяти розвитку всесторонньо розвинутої особистості, вихованню етичних норм, гуманізму, активної життєвої позиції.
Тип уроку . Урок узагальнення і систематизації знань.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Перш ніж почати урок, я хочу щоб ви послухали діалог „Секрет юного бізнесмена” і розгадали секрет нашого уроку – його тему.
Діалог:
В школі в тихому кутку,
На підлозі і на стелі
Торгувались два веселі,
Два юних бізнесмени.
- Це я не продаю!
- Що куплю, на цім стою!
- Я сказав, що не продам
- Я тобі по пиці дам!
Тут учитель підійшов.
І в кутку він їх знайшов
І сказав:
- Ти не здирай
А візьми і так віддай!
Бо за добрі твої справи,
Добре знай, завжди йдуть справи!
Будеш перший у змаганні
- Тож секрет мій – рівняння!
Для розв’язку задачі
Ми складаємо рівняння
Хочеш в брід, а хочеш так –
А рівняння – то мастак.
В ньому тайна є така
Корінь – відповідь твоя!
Отже, сьогодні на уроці мова піде про рівняння, і ми з вами попробуємо систематизувати свої знання про всі види рівняння, які ми вивчали.
ІІ. Тема уроку. Урок систематизації та узагальнення знань по темі „Квадратні рівняння”.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Що називається рівнянням?
2. Що називається коренем рівняння?
3. Які види рівнянь ми уміємо розв’язувати.
Лінійні рівняння.
1. Згадаємо, що ми знаємо про лінійні рівняння: Рівняння виду , де а і b дані числа, називаються лінійними. Лінійні рівняння мають один корінь, який дорівнює .
Розв’язуючи рівняння, його спочатку спростимо, зведемо до лінійного.
1. Позбавимося знаменників (якщо вони є).
2. Розкрити дужки.
3. Перенести члени із змінними в ліву частину рівняння, а інші в праву.
4. Звести подібні доданки і знайти корінь.
Учні розв’язують біля дошки рівняння.
1) 6х + 5(2х-7) = 5х + 9. 6х +10х – 35 = 5х + 9 6х + 10х – 5х = 9 + 35 11х = 44 х = 44 : 11 х = 4 6 4 + 5(2 11 – 7) = 11+ 9 3) 8 + 2(2х - 9) = 4х - 10 8 + 4х – 18 = 4х - 10 4х - 4х = -10 + 18 - 8 0х = 0 – рівняння розв’язків немає. |
2) 3(х-5) = 3х + 8 3х – 15 = 3х + 8 3х – 3х = 8 +15 0х = 23 – рівняння розв’язку немає. |
Квадратні рівняння.
2. Рівняння виду ах2 + bх + с = 0, де а, b, с – числа, х – змінна, називаються квадратними.
Якщо хоч один з коефіцієнтів дорівнює нулю, то рівняння називається неповним:
1) ах2 = 0. 2) ах2 + bх = 0. 3) ах2 + с = 0.
Учні розв’язують рівняння на дошці.
1) 5х2 = 0 2) 5 х2 +4х=0
х2 = х (5х + 4) = 0
х2 = 0 х = 0: 5х + 40
х = 5х = -4
х = 0. х = -
х = -0,8
3. у2 – 9 = 0
у2 = 9
у =
у1 = 3
у2 = -3.
Для розв’язку квадратного рівняння ми знаємо формули:
Д = b2 – 4ас:
Корені рівняння знаходимо за формулою:
х1,2 = - b ± / 2а.
1. Якщо Д 0, рівняння має два корені.
2. Д = 0, рівняння має один корінь.
3. Д 0, рівняння не має коренів.
Учні виконують рівняння біля дошки і в зошитах:
1. 3х2 – 2х – 8 = 0.
Д = b2 – 4 ас – (-2)2 – 4 3 (-8) = 4 + 96 = 100
х1,2 =
х1 =
х2 = .
Відповідь: х1 = 2; х2 = -1
2) х2 – 6х -2 = 0;
3) х2 + 5х + 9 = 0.
Квадратні рівняння можна розв’язувати за теоремою Вієта: За теоремою Вієта розв’язуються зведені квадратні рівняння (а=1).
х2 + рх + g = 0
х1 + х2 = -р
х1 х2 = g.
1. х2 + 12х +11 = 0
х1 = -1: х2 = -11
х1 + х2 = -1 + (-11) = -12
х1 х2 = -1 (-11) = 11
Усно:
2. х2 -3х +2 = 0
3. х2 + 5х + 6 = 0
4. у2 = 5у – 14 = 0
5. х2 – 7х +12 = 0
6. 2 х2 – 7х = 0.
Першим, хто описав розв’язок лінійних рівнянь, був Мухамед-аль-Хорезми, який написав трактат „Аль-Джебра і Аль-Мухабала”. В переводі на теперішній язик, аль-джабр означає перенесення доданків з однієї частини в другу, а аль-мухабала – зведення подібних доданків.
Способи розв’язування квадратних рівнянь знаходиться у вавилонях Євкалида і Диофанта. Щоб скоріше запам’ятати формулу коренів квадратного рівняння, можна запам’ятати вірш.
Щоб кількість коренів знайти
Дискримінант зумій обчислити
Треба тільки постаратись
Від в квадрати 4ас.
Видко відповідь знаходим
Мінус в плюс – мінус Д під корнем
Діли м на 2а
І в рівнянні відповідь готова.
3. Дробово-раціональні рівняння, які зводяться до квадратних.
Дріб дорівнює кулю, коли чисельник дорівнює нулю, а знаменник не дорівнює нулю. Дайте відповідь, для чого потрібно вміти розв’язувати різні рівняння?
Правильно, щоби за їх допомогою розв’язувати задачі. За допомогою рівнянь можна розв’язувати задачі з хімії, фізики, біології.
Задачі з хімії ви розв’язуєте задачі на пропорцію. Це є лінійні рівняння. З фізики, коли швидкість, час, густину і т.д. розв’язуєте лінійні рівняння.
У дев’ятому класі ви будете вчити механіку. Розв’яжемо задачу з фізики на тему: „Тіло кинуте вертикально вгору”.
Задача:
Тіло кинули вертикально вгору з початковою швидкістю 40 м/с. Через секунду тіло буде на висоті 60 м.
60 = 40t - 5 t2
-5t2 +40 t – 60 = 0
t2 - 8 t + 12 = 0.
За теоремою Вієта t1 = 2; t2 = 6.
Що ми побачили з точки.
Тіло опинилося на висоті 60 м два рази: через 2 с і через 5 сек після кидання вертикального вгору.
В цій задачі нам прийшлось розв’язувати квадратне рівняння.
Тепер ми розв’яжемо задачу, яка зводиться до дробово-раціональних рівнянь.
Задача.
Моторний човен пройшов 48 км за течією річки і 70 км проти течії за 4 год. Знайдіть швидкість течії, якщо власна швидкість човна дорівнює 30 км/год.
Розв’язування.
Нехай течії річки х км/год, тоді швидкість човна за течією річки (30 = х) км/год, а проти течії річки (30-х) км/год. Час який витратив човен на шлях за течією річки дорівнює год, а проти течії - год. Тоді
2 (м/с) швидкість течії.
не задовольняє умови задачі.
Відповідь: швидкість течії 2 км/год.
І V. Підсумок уроку.
На цьому уроці ми систематизували знання про рівняння. Вияснити зв’язок математики з хімією, фізикою, і переконатись, що математика розвивається не сама по собі, а всі відкриття творять люди. так, наприклад, свій внесок в розвиток вчення про рівняння внесли Евкліді Діофант, Аль-Хорезли, Вієт і другі вчені.
Ці вчені освічені і всесторонньо розвинутими, до чого повинна тягнутися кожна людина.
V. Домашнє завдання.
І рівень. а) 3 х2 - 27 =0
б) 4z2 + z = 0
в) у2 – 9у + 14 = 0.
ІІ рівень. а) Знайдіть сторони прямокутника, якщо одна сторона з них на 3,5 см довша від другої, а площа прямокутника дорівнює 92 см2 .
в) .